Ciocolata calda de casă e perfectă pentru sezonul rece, pentru serile cozy în care ne cuibărim sub o pătură.

Nimic nu se compară cu o cană de ciocolata calda cremoasă, savurată într-o seară rece, când ne cuibărim sub o pătură și ne bucurăm de liniște. Ciocolata calda de casă este unul dintre acele mici răsfățuri care fac iarna mai frumoasă.
Aroma intensă de cacao și gustul bogat al ciocolatei topite transformă această băutură într-un adevărat desert lichid. În plus, o ciocolata calda făcută în casă este mult mai gustoasă decât variantele instant din magazine. Poate fi ajustată exact pe placul vostru: mai dulce, mai densă, mai intensă sau cu diferite topping-uri la alegere.

INGREDIENTE (pt 2 porți mari/3 porții mici)
100 gr. ciocolată neagră (eu am folosit de •52%)
300 ml. lapte
100 ml. frișcă lichidă
1 lingură de cacao
o lingură de esență de vanilie
5 gr. de amidon amestecată cu 1 lingură de lapte
***opțional: zahăr (gustați și adăugați la final puțin zahăr dacă este nevoie)
Dacă nu vreți sau nu aveți la îndemână frișcă lichidă, folosiți 400 ml. lapte, cacao, esență de vanilie, ciocolată, amidon dizolvat cu lapte (ajută mult la textură, dar am făcut și fără și e puțin mai lichidă textura)
PREPARARE
Punem într-o cratiță laptele, frișca lichidă, esența de vanilie și cacaua cernută și le lesăm la foc mic până când ajung aproape de punctul de fierbere.
Tăiem ciocolata în bucăți mai mici și o adăugăm în cratiță, amestecând continuu pana se topeste complet.
Dizolvăm amidonul cu lingurița de lapte și o turnăm prste restul ingredientelor.
Amestecăm energic cu telul și mai lăsăm pe foc 1 minut la foc mic, până ciocolata caldă capătă consistența dorită.
Turnați în căni, adăugați frișcă sau fulgi de ciocolată și savurați această ciocolata calda aromată alături de cei dragi.
Dacă o încercați, să-mi spuneți cum vi s-a părut!

Vezi rețeta video pe contul meu de Instagram: nicoleta.catargiu

Lasă un comentariu